Wycieczka klasy 5e

Dnia 14 listopada klasa 5e wzięła  udział  w warsztatach historycznych w Muzeum Pałacu Króla Jana Sobieskiego w Wilanowie.

W czasie warsztatów przenieśliśmy  się do czasów, kiedy jedenastoletni Jan Sobieski rozpoczął naukę w klasie poetyki w krakowskim Kolegium Nowodworskim. Dowiedzieliśmy się jak wyglądał dzień w szkole, na jakie zajęcia uczęszczano, czy obowiązywała surowa dyscyplina. Odtworzyliśmy lekcję retoryki, łaciny, geometrii i kaligrafii. Nasze lekcje  trwały po około 25 minut, a uczyliśmy się  z reprintów dawnych podręczników. Zobaczyliśmy pierwsze szkolne wprawki retoryczne Jana spisane piórem na zeszytowych stronicach z uwagami nauczycieli! Najbardziej podobała nam się lekcja łaciny i kaligrafii. Pierwsze próby pisania piórem były trudne, ale dostaliśmy jeszcze dwie karty na których możemy poćwiczyć pisanie liter. Wycieczka wszystkim się podobała !

Joomla templates by a4joomla