Zasłyszane- zbudowane

We wrześniu i październiku uczniowie naszej szkoły (klasy 2c i 2d) pod opieką wychowawców (p. Dorota Pietrzak i p. Agnieszka Dziekanowska-Pruszewska) uczestniczyli w projekcie "Zasłyszane - Zbudowane" organizowanym przez Przystanek Kultura w Piasecznie oraz pracownię edukacyjną Granie w Czytanie, a finansowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury.  Projekt zakładał cykl zajęć warsztatowych,  których celem było zbudowanie więzi dzieci z miejscem ich zamieszkania, poznanie historii "zwykłych-niezwykłych" ludzi i miejsc, związanych z Piasecznem i utrwalenie tych opowieści w autorskiej książce o Piasecznie tworzonej przez uczestników przedsięwzięcia.  

Dzieci najpierw poszukiwały opowieści lokalnych bohaterów. Każde dziecko uczestniczące w projekcie rozmawiało z wyszukaną przez siebie osobą dorosłą po to, żeby uzyskać opowieść do książki. Potem w grupach przedstawiały zasłyszane historie, wybierając jedną przeznaczoną do realizacji w projekcie. Odtąd w pracy zespołowej powstawały kolejno scenariusze historii, na podstawie których następnie dzieci wizualizowały  opowieść, posługując się różnorodnymi materiałami plastycznymi, zestawem klocków Lego Education StoryStarter oraz programem komputerowym Story Visualizer. Tak powstawały materiały do książki, która była zwieńczeniem całego projektu.

W tworzeniu jej brały udział także uczniowie innej szkoły. Powstało łącznie 17 historii o Piasecznie i okolicach. Cały projekt zakończył się grą miejską, która była też okazją do poznania ważnych historycznie miejsc naszego miasta.

26 października 2017 odbyła się uroczysta gala w Domu Kultury, na którą zaproszono władze miasta, dziennikarzy, dyrektorów szkół, osoby, które opowiadały dzieciom historie oraz oczywiście uczestników projektu wraz z rodzicami. Podczas finału zaprezentowano cztery losowo wybrane historie. Każda klasa otrzymała książkę zawierającą wszystkie opowieści o Piasecznie zrealizowane w ramach projektu.

Realizacja projektu była dla dzieci wspaniałą i bardzo kreatywną przygodą. Miały swój udział w ocaleniu od zapomnienia małych fragmentów historii miasta i jego mieszkańców.

O powyższym wydarzeniu można przeczytać też w lokalnej prasie "Stacja Południe" lub na: https://www.facebook.com/gazetastacjapoludnie/posts/1874707259524972

                                                                                                                                         Dorota Pietrzak

 

Joomla templates by a4joomla