O innowacjach pedagogicznych

Po zatwierdzeniu i dopuszczeniu do użytku przez Kuratorium Oświaty Warszawie (w sierpniu i  wrześniu 2016 ) w szkole realizowane są  4 programy innowacyjne. Jeden dla klas I-III – „Owady, wrogowie czy przyjaciele” oraz trzy programy  dla klas IV-VI - „My w świecie innowacji”, „Nasze wartości” oraz „Programować możesz i TY- scratchowanie w szkole podstawowej”

Przedstawiamy Państwu krótki opis innowacji oraz pragniemy poinformować o już podjętych działaniach.

  • Innowacja metodyczna „My w świecie innowacji” – autorzy nauczyciele matematyki, przyrody, polskiego, angielskiego, informatyki

Projekt „My w świecie innowacji” jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym uwzględniającym treści kształcenia z różnych przedmiotów w klasach IV-VI. Działania podejmowane w ramach jego realizacji ukierunkowane są na kompleksowe wspieranie zainteresowań i pasji uczniów oraz pogłębienie wiedzy i umiejętności humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych.

  • Innowacja metodyczna „Nasze wartości”- autorzy p. Ewa Brzezik, p. Zenobia Sieradzka, p. Bogusława Knotek

Innowacja zawiera treści umożliwiające uczniom aktywne odkrywanie, poznanie i przyjmowanie za własne niektórych wartości, a wychowawcy świadome ich odzwierciedlanie w postępowaniu dziecka. Odbiorcami w/w innowacji są uczniowie klas IV-VI, SP dla których jest to czas krystalizacji zainteresowań, doskonalenia myślenia konkretnego, kształtowania postaw wobec świata, a więc także formuowania poczucia własnej tożsamości i wartości oraz budowania własnych relacji międzyludzkich. Program będzie realizowany w trakcie godzin wychowawczych, z możliwością wykorzystania w trakcie zajęć dodatkowych.

  • Innowacja metodycznaOwady, przyjaciele i wrogowie”- autorzy p. Lidia Bieleninik, p. Monika Kownacka, p. Beata Walczak, p. Dorota Niedbałko, p. Teresa Kolary

Świat owadów zawsze był i będzie fascynujący, budzący zainteresowanie i strach człowieka. Nasz projekt „Owady, przyjaciele i wrogowie” ma przybliżyć uczniom życie i znaczenie wybranych owadów w przyrodzie. Projekt będzie prowadzony w formie treści zintegrowanych w ramach edukacji polonistycznej, społeczno – przyrodniczej, matematycznej, plastycznej, technicznej, muzycznej i informatycznej. Będzie on realizowany na zajęciach edukacyjnych, zajęciach dodatkowych, w ramach projektów grupowych oraz prac domowych w roku szkolnym 2016/2017.

  • Innowacja programowa – „Programować możesz i TY- scratchowanie w szkole podstawowej”- autorzy p. Joanna Kotarska, p. Anna Walenciak, p. Agnieszka Sobiecka.

Program wybrany przez KO Warszawa do pilotażowego wdrożenia programowania w edukacji w oparciu o innowacje pedagogiczne.

 

Program innowacyjny adresowany jest dla uczniów klas IV, a jego głównym celem jest poznanie przez uczniów języka Scratch, który rozwija logiczne myślenie i jest bardzo przydatny w życiu codziennym.Wdrożenie innowacji związane jest z realizacją w szkole Ogólnopolskiego Programu „Mistrzowie Kodowania”. Patronat i opiekę metodyczno-szkoleniową objęło już Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania. Dodatkowym atutem jest to, że program będzie realizowany we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Piasecznie, do którego w późniejszych latach trafi część naszych uczniów. Umożliwi to podopiecznym rozwijanie nowych umiejętności na podwalinie zdobytej na niższych szczeblach.

 

 

Joomla templates by a4joomla