Dnia 13 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Święto to - łączy Nas - Polaków, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

To Czas, który skłania do zadumy i refleksji…nad tym, co Nam dane –  Wolność – we wszystkich jej wymiarach i….. nad tym – co możemy zrobić dziś … dla naszej Ojczyzny.

Uczniowie kl. IV – VII i oddziałów gimnazjalnych  wraz z dyrekcją i nauczycielami mieli okazję obejrzeć bardzo interesujący i wyjątkowy w swej wymowie spektakl, przygotowany przez  uczniów z klasy III d gim. pod kierunkiem p. A. Kryczki i p. W. Łapczyńskiej - Nowak.

Młodzi aktorzy - w bardzo przekonujący sposób uświadomili swoim kolegom to, jak ważne jest, abyśmy potrafili czerpać ze spuścizny dziejowej Naszych Przodków – świata pełnego wartości: godności i poszanowania drugiego człowieka, dbałości o język polski, szacunku dla symboli narodowych, kultywowania tradycji i upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych.

To wszystko można ująć jednym ważnym słowem: patriotyzm.

A patriotyzm - to miłość,  a miłość….. to wierność ….– właśnie tym wszystkim wartościom, które były ważne nie tylko w czasach trudnych, ale  pozostają aktualne  i współcześnie - w naszym codziennym życiu.

Następnie wszyscy zebrani wysłuchali montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczennic z kl. VII a, chóru szkolnego i zespołu instrumentalnego pod kierunkiem p. W. Siry. W programie znalazły się najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne w niezwykle wzruszającej interpretacji -utalentowanych artystów.

„(..)Jako dumni kontynuatorzy…tych wielkich wartości, dzięki swojej młodzieńczej kreatywności, mądrości, pracowitości i ambicji,  możemy realizować się na wielu płaszczyznach… A to jest niezwykle istotne - zarówno dla Nas samych –  jak i dla następnych pokoleń…” – w zadumie i skupieniu wszyscy wysłuchali tych, jakże ważnych  słów prowadzących uroczystość - Łucji Kołaczyk i Zofii Marjańskiej.

Akademia była także okazją do zaprezentowania wyników Konkursu  dla uczniów klas V – VII na prezentacje multimedialną „ Droga do Niepodległości” – koordynator p. M Ślusarczyk oraz Konkursu Plastycznego – koordynator p .J. Moussa.

To piękny wyraz „młodzieńczego patriotyzmu” naszych uczniów.

Montaż słowno – muzyczny- p. M . Przychodzeń, Z. Sieradzka i W. Siry

Opieka techniczna - p. M. Janowski

Oprawa plastyczna - p. B Janowska, E. Polit, E. Brzezik,  Z. Sieradzka.