zgaś światło

W zeszłym miesiącu klasa 4F wzięła udział w wycieczce, podczas której zwiedziliśmy Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.  

W pierwszej kolejności przeszliśmy szczegółową kontrolę ze względów bezpieczeństwa. Zwiedzanie budynku rozpoczęliśmy od hallu głównego, w którym często odbywają się powitania oficjalnych delegacji zagranicznych. Pod przeszkloną podłogą wyeksponowane są zabytkowe schody wejściowe do gmachu, pochodzące z początku XX wieku. W nagrodę za wzorowe zachowanie, po skończonej wycieczce, wyszliśmy tym głównym wejściem, mogliśmy poczuć się jak zagraniczna delegacja!  

Budynek Kancelarii uznano w 1995 roku za dobro kultury polskiej i jako przykład reprezentacyjnej architektury Warszawy wpisano do rejestru zabytków.  

Obecnie gabinet Prezesa Rady Ministrów mieści się w południowym skrzydle budynku. Przed 1993 roku premierzy zasiadali w gabinecie mieszczącym się w centralnej części gmachu, do którego wejście prowadzi przez przeszklony hall, zwany potocznie „akwarium”. Następnie skierowaliśmy się do Sali im. A. Frycza Modrzewskiego, gdzie w każdy wtorek odbywają się posiedzenia Rady Ministrów. Kolejną salą, którą mogliśmy zobaczyć była sala imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, która służy przede wszystkim jako miejsce ważnych ceremonii i powitań premiera z gośćmi. Z tego pomieszczenia udaliśmy się do trzech sal reprezentacyjnych: Okrągłego Stołu, Zegarowej oraz Recepcyjnej, w których odbywają się spotkania premiera z oficjalnymi delegacjami z kraju i zagranicy.  

Największa salą, którą zobaczyliśmy była sala nosząca imię Anny Walentynowicz. Najbardziej cieszyliśmy się ze zwiedzania Sali Konferencyjnej - to miejsce spotkań Premiera i członków Rady Ministrów z dziennikarzami. To tutaj odbywają się konferencje prasowe oraz wygłaszane są oświadczenia dla mediów. Niemal każdy z uczniów naszej klasy próbował wcielić się w rolę Pana Premiera, lub innego Ministra.  

Najpiękniejszą chyba salą okazała się sala im. Tadeusza Mazowieckiego, z powodu znajdującego się tam zabytkowego świetlika ze zdobionymi metalowymi elementami, nawiązującymi do kultury polskiej. To miejsce spotkań z delegacjami krajowymi i zagranicznymi.  

To była niezapomniana wycieczka i przygoda. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Kołakowskiej, która pomogła w organizacji naszego wyjazdu do KPRM!!!!  

Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.  

Uczniowie i wychowawca klasy 4f

 

 

 

 

 

Copyright 2019 | Realizacja: cemit.pl