W ramach Tygodnia Mediacji, 15 października 2019 r., uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcą p. Bogusławą Knotek, uczestniczyli w zorganizowanej w Sądzie Rejonowym w Piasecznie symulacji rozprawy sądowej z udziałem m.in. mediatorów i pracowników sądu, a także w warsztatach prowadzonych przez mediatora.

Uczniowie w trakcie rozprawy wcielili się w rolę stron postępowania, dzięki czemu mieli możliwość poznania zasad panujących na Sali sądowej, a także praw i obowiązków jakie ciążą na uczestnikach postępowania. Przeprowadzona rozprawa dotyczyła postępowania w sprawie o czyn karany osoby nieletniej. Młodzież miała możliwość zapoznania się z zasadami postępowania, określonymi w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, wobec osób które popadły w konflikt z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Uczniowie nadto dowiedzieli się jakie mogą być konsekwencje nagannych i niezgodnych z prawem zachowań osób, które nie ukończyły 17 roku życia oraz jakie przysługują im prawa wobec osób które takich czynów dopuszczają się wobec nich.

W ramach promowania mediacji (czyli próby doprowadzenia do rozwiązania konfliktu poprzez negocjacje prowadzone przy udziale osoby neutralnej wobec stron i ich sporu) młodzież uczestniczyła w prowadzonych przez Panią mediator Anitę Kochanowską - Cydzik warsztatach. Uczniowie po krótkim wykładzie dotyczącym ogólnych zasad mediacji, sposobów jej prowadzenia i poznania spraw, w którym mediacja znajduje zastosowanie, mieli także możliwość wcielenia się w osobę mediatora i przeprowadzenia mediacji rówieśniczej. Z udziałem młodzieży odegrana została scenka obrazująca, jak może wyglądać polubowne zakończenie sporu bez potrzeby wkraczania na drogę formalną, w tym sądową.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i zorganizowanie warsztatów, dzięki którym z pewnością zapamiętamy, że mediacje są ważnym i właściwie jedynym sposobem rozwiązania konfliktów

Uczniowie kl. 7c